فردا ایران سوریه سیاست آمریکا ایرانی

فردا: ایران سوریه سیاست آمریکا ایرانی سعودی ها عربستان آمریکایی مقامات آمریکا عربستان سعودی

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی تسلیم یاوه‌گویی‌های آمریکا نمی‌شویم/ تا دولت دمشق بخواهد در سوریه می‌مانیم ، شمخانی

دبیر شورای عالی امنیت ملی در گفت‌وگو با شبکه الجزیره که مشروح آن امشب پخش شد، به بیان نظرات خود راجع به ادعاهای آمریکا علیه ایران، سیاست‌های کشورمان در منطقه و

تسلیم یاوه‌گویی‌های آمریکا نمی‌شویم/ تا دولت دمشق بخواهد در سوریه می‌مانیم ، شمخانی

شمخانی: تسلیم یاوه گویی های آمریکا نمی شویم/ تا دولت دمشق بخواهد در سوریه می مانیم

عبارات مهم : ایران

دبیر شورای عالی امنیت ملی در گفت وگو با شبکه الجزیره که مشروح آن امشب پخش شد، به بیان نظرات خود راجع به ادعاهای آمریکا علیه ایران، سیاست های کشورمان در منطقه و دنیا و نیز اوضاع در سوریه و یمن پرداخت و به سوالات خبرنگار این شبکه قطری نیز پاسخ گفت.

به گزارش ایسنا، بخش هایی از مصاحبه علی شمخانی با الجزیره روز چهارشنبه هفته گذشته منتشر شد و شبکه قطری مشروح آن را امشب پخش کرد که به شرح زیر است:

خبرنگار الجزیره: پرسش اول را با استراتژی تازه آمریکا شروع می کنم اخیراً آمریکا استراتژی جدیدی که شروطی را به کشور عزیزمان ایران تحمیل میکند اعلام کرده و گفته که این استراتژی اساس تعامل با کشور عزیزمان ایران در آینده است این استراتژی را چگونه ارزیابی میکنید؟

تسلیم یاوه‌گویی‌های آمریکا نمی‌شویم/ تا دولت دمشق بخواهد در سوریه می‌مانیم ، شمخانی

شمخانی: بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و تبریک ماه مبارک رمضان به روزه داران این ماه شریف و مخاطبین شما، نامگذاری این طرح به عنوان استراتژی تازه درست نیست آیا که این نه استراتژی است و نه تازه است این روزها گنده گویی و یاوه گویی مقامات آمریکایی کمی زیاد شده است و فکر می کنند با این بیانات واقدامات می توانند موانع زیاده خواهی ارزش را کنار بزنند و حرف ناحق خودشان را اعمال کنند. جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران در طول سال های بعد از پیروزی انقلاب به کرات ثابت کرده که هرگز تسلیم این نوع یاوه گویی ها و زیاده طلبی ها نمی شود. اصولا اگر به ریشه بیان این حرفها وحتی دلایل خروج آمریکا از برجام توجه کنیم خواهیم دید که همه این کارها به تسلیم نشدن کشور عزیزمان ایران در برابر خواست آمریکا بر می گردد. این گونه واکنش‌ها صرفا مربوط به رییس جمهور فعلی آمریکا نیست، اوباما هم همین حرفها را می زد؛ اوباما هم جهت توجیه افکار عمومی آمریکا به دروغ می گفت که بدون شلیک یک گلوله کشور عزیزمان ایران را به مسیر مورد نظر آمریکا هدایت کردیم. ترامپ هنگامی که از برجام خارج شد انتظار داشت که 3 رخداد به وقوع بپیوندد. یکی اینکه اروپایی ها به سرعت با آمریکا همراهی کنند دوم اینکه بقیه کشورها هم به آمریکا بپیوندند و درنهایت مردم آمریکا از کارها او حمایت کنند. ولی شرایط پدید آمده بعد از خروج آمریکا از برجام باعث شد که ترامپ در سه برآورد مورد نظرش ناکام شده است و با شکست مواجه شود. البته این که رخدادهای ذکر شده است تا چه زمانی ادامه پیدا کند عنوان دیگری است که گذشت وقت تعیین کننده آن است.

ولی واقعیت امروز این است که اروپایی ها با ترامپ همراهی نکردند و با این استدلال که برجام یک سند یکسان جهانی است و تاثیر اساسی روی عدم اشاعه داشته و قسمتی از امنیت منطقه است به آن وفادار ماندند. اروپا اعتقاد است در صورت نابودی برجام در وهله اول اتحادیه اروپا زیان خواهد دید. اروپا سند برجام را حاصل تلاش یکسان اتحادیه اروپا می داند و به آن به عنوان تنها دستاورد موفق این اتحادیه در عرصه بین المللی وابستگی اعتباری و حقوقی دارد. در میان سایرکشورهای دنیا هم بجز رژیم صهیونیستی و تابعینش مثل سعودی و امارات و بحرین، کشورهای دیگر حاضر به همراهی با امریکا نشدند. بر اساس نظر سنجی های انجام شده است از سوی موسسات معتبر آمریکایی، نزدیک به 70 درصد مردم آمریکاهم مخالفت خود را با خروج آمریکا از برجام اعلام کردند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در گفت‌وگو با شبکه الجزیره که مشروح آن امشب پخش شد، به بیان نظرات خود راجع به ادعاهای آمریکا علیه ایران، سیاست‌های کشورمان در منطقه و

بنابر این ترامپ در این مرحله با شکست خرد کننده ای روبرو شد. واقعیت غیر قابل انکار این است که آمریکا بدلیل اطمینان از ناکارامد بودن ابزارهای تحریم و حمله نظامی جهت متوقف سازی رشد کشور عزیزمان ایران در فناوری های صلح آمیز هسته ای و بر اساس یک نیاز وارد مذاکره با کشورمان در مورد پرونده هسته ای شد. امریکایی ها با تحلیل عملکرد کشور عزیزمان ایران در ۸ سال دفاع مقدس بخوبی می دانند با اهرم حمله نظامی امکان محدود سازی کشور عزیزمان ایران وجود ندارد علاوه بر این توان هسته ای صلح آمیز کشور عزیزمان ایران نیز که کاملا بومی است قابل انهدام نیست. تحریم هم نه تنها به محدود سازی توان هسته ای کشور عزیزمان ایران منجر نشد بلکه شتاب توسعه ان را شدت بخشید لذا به این نتیجه رسیدند چاره آنان جنگ و تحریم نیست و از این رو به مذاکره رو آوردند.

سوال دوم:

درباره بعضی از شروط که در استراتژی تازه آمریکا بوده که مربوط به سیاست های کشور عزیزمان ایران در منطقه است مثلاً می بینیم که آمریکا در این استراتژی می گوید که کشور عزیزمان ایران باید از سوریه خارج شود و خاک سوریه را ترک کند و حمله به اسراییل از خاک سوریه را متوقف کند آیا کشور عزیزمان ایران آمادگی خروج از سوریه طبق شروط آمریکا را دارد؟

تسلیم یاوه‌گویی‌های آمریکا نمی‌شویم/ تا دولت دمشق بخواهد در سوریه می‌مانیم ، شمخانی

حضور کشور عزیزمان ایران در سوریه به دعوت دولت قانونی سوریه و صرفا جهت مبارزه با تروریسم بوده هست. شکست داعش هیچ ارتباطی با ائتلاف باصطلاح ضد تروریسم با محوریت امریکا ندارد بلکه همکاری ایران، روسیه و سوریه موجب شکست و نابودی مجموعه گروه های تروریستی از جمله داعش در سوریه شد. تا زمانی که ترساندن تروریسم در سوریه وجود داشته باشد و دولت قانونی این کشوربر حضور مستشاری کشور عزیزمان ایران در سوریه تاکید نماید ما در سوریه حضور خواهیم داشت. این روش غیر قابل عوض کردن جمهوری اسلامی است وصرفا مربوط به سوریه هم نیست. فقط در عنوان سوریه نیست. دفاع ما از فلسطین در برابر تجاوز رژیم صهیونیستی، حمایت ما از کویت در برابر تهاجم صدام حسین و حضور مستشاری در عراق جهت کمک به سرکوب داعش نیز با همین رویکرد انجام شد. ما بر اساس پیگیری این سیاست، نخستین کشوری بودیم که از قطر در برابر محاصره نابحق و ظالمانه سعودی دفاع کردیم ومجموعه امکانات خود را جهت مقابله این کشور در برابر زورگویی های سعودی در اختیار دوحه قرار دادیم. سیاست اصولی ما ایجاد منطقه ای عاری از تنش و ناامنی ومشارکت جهت تحقق صلح و ثبات و امنیت پایدار جهت رفاه و توسعه مجموعه کشورهای منطقه است.

سوال سوم:

درباره محور مقاومت چه میگویید وزارت خارجه آمریکا حماس و جهاد اسلامی و حزب الله لبنان را گروه های تروریستی می نامد و از پایتخت کشور عزیزمان ایران میخواهد که حمایت از این گروه ها را متوقف کند آیا کشور عزیزمان ایران آماده اجرای خواسته آمریکا است یا اینکه سیاستهای خود درمورد این گروه ها و محور مقاومت را عوض کردن میدهد یا خیر؟

دبیر شورای عالی امنیت ملی در گفت‌وگو با شبکه الجزیره که مشروح آن امشب پخش شد، به بیان نظرات خود راجع به ادعاهای آمریکا علیه ایران، سیاست‌های کشورمان در منطقه و

ما دفاع از فلسطین را دفاع از عزت اسلامی می دانیم. حماس تشکیلات مورد تائید مردم فلسطین است حزب الله اخیرا در انتخابات لبنان به اتفاق همپیمانانش مقام اول را کسب کردند. حشد الشعبی بر اساس قانون مصوب پارلمان منتخب مردم عراق بخشی از نیروهای مسلح این کشور هست. آمریکا همانطور که با قلدری و بی توجهی به همه هنجارهای حقوقی از یک توافق بین المللی خارج می شود رای مردم کشورها را هم قبول ندارد. رای و نگاه بین المللی درمورد فلسطین راهم قبول ندارد. امریکا علی رغم مصوبات شرکت ملل سفارت خود را به قدس شریف انتقال یافته کرد وزمینه کشتار دهها نفر از مردم بیگناه فلسطین به وسیله رژیم کودک کش اسراییل را مهیا نمود. این رفتارها خلاف مقررات و مصوبات بین المللی هست. به طور قطع کشوری که باید سیاست هایش را بر مبنای خواست و اراده مردم کشورها عوض کردن دهد امریکاست و نه ایران. براین اساس ما هیچگاه از سیاستهای اصولی خود در عنوان فلسطین و نفی تجاوز گری رژیم صهیونیستی عقب نشینی نخواهیم کرد .

سوال چهارم:

تسلیم یاوه‌گویی‌های آمریکا نمی‌شویم/ تا دولت دمشق بخواهد در سوریه می‌مانیم ، شمخانی

آمریکا از کشور عزیزمان ایران میخواهد راجع به برنامه موشکی اش و همینطور سیاست های منطقه ای اش مذاکره کند آیا کشور عزیزمان ایران آماده مذاکره راجع به این موارد با آمریکا و یا حتی بعضی از کشورهای اروپایی است یا اینکه کشور عزیزمان ایران فقط در برنامه هسته ای خود مذاکره کرده و هیچ مذاکره دیگری در هیچ موردی نخواهد کرد؟

دلیلی عقلانی جهت مذاکره با کشوری که به تعهدات خود پایبند نیست وجود ندارد. آمریکا با خروج از برجام عملا این توافق نامه بین المللی را پاره کرد. البته این کشور از ابتدای شکل گیری برجام هم با نقض های مکرر در مسیر بی تعهدی گام برداشت و در انتها نیز به صورت یک جانبه از آن خارج شد. آیا به این کشور میتوان اعتماد کرد؟ آمریکا به هیچ وجه جهت مذاکره قابل اعتماد نیست. توان موشکی کشور عزیزمان ایران کاملا بومی ودفاعی است.

ما جهت توسعه توان دفاعی متعارف از هیچ کس اجازه نمی گیریم و حاضر به مذاکره در این حوزه نیستیم. در طول 40 سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ما آغازگر هیچ تهاجمی نبودیم و به دنبال توسعه سرزمینی هم نیستیم. ولی در برابر رژیم صهیونیستی از سوی امریکا به جنگنده های دور پرواز اف35 و انواع موشکها و سلاح های پیشرفته مجهز می شود. علاوه بر این کشورهای منطقه بویژه سعودی و امارات عربی متحده نیز با خریدهای تسلیحاتی سر سام آور به بزرگترین زرادخانه سلاح های غربی تبدیل شده است اند. بر این اساس درخواست ایجاد محدودیت در توانمندی های دفاعی کشور عزیزمان ایران چه پیامی بغیر از تلاش جهت از میان بردن قدرت بازدارندگی کشور عزیزمان ایران می تواند داشته باشد؟

سوال پنجم:

اسراییل میگوید در ماه های گذشته مواضع کشور عزیزمان ایران و حزب الله را در سوریه نشانه قرار داده که بعضی از این مواضع انبارهای موشکی بوده وگفته که با حضور کشور عزیزمان ایران در سوریه بصورت مستقیم و رأساً برخورد خواهد کرد و شما در سفر به روسیه گفتید که اسرائیل باید منتظر پاسخ سخت و قاطع کشور عزیزمان ایران باشد آیا این معادله همچنان پابرجاست؟

ایران به دعوت دولت سوریه جهت مبارزه با تروریسم در این کشور حضور دارد. ما میهمان دولت سوریه هستیم و طبیعتا این کشور همان گونه که در برابر تجاوز به کشورش حساس است در قبال دفاع از مستشاران ایرانی حاضر در این کشور نیز احساس مسئولیت می کند. به طور قطع در چارچوب معادله ذکر شده است هرگونه تعرض و تجاوز مشابهی نیز با قاطعیت و شدت عمل پاسخ داده می شود. رژیم صهیونیستی با نشانه قراردادن مستشاران نظامی کشور عزیزمان ایران دچار خطای راهبردی شد و هزینه اشتباهش را نیز پرداخت کرد. این معادله غیر قابل عوض کردن است.

سوال ششم:

الان بین کشور عزیزمان ایران و اروپا راجع به توافق هسته ای مذاکراتی در جریان است کشور عزیزمان ایران میگوید که گارانتی اجرایی میخواهد ماهیت این گارانتی هایی که کشور عزیزمان ایران میخواهد چیست و آیا به نظر شما اروپا در حال حاضر قادر است در برابر آمریکا و تحریمهایش بایستد و از برجام دفاع کند؟

ما تجربه کار با اروپایی ها را قبلا داشتیم مذاکرات اولیه کشور عزیزمان ایران در دهه هشتاد شمسی با تروئیکای اروپایی انجام شد. ما معتقدیم اروپایی ها می بایست در محکوم سازی و متوقف کردن کارها اولیه امریکا در نقض برجام جدی تر و قاطع تر عمل می کردند. اروپایی ها قبل از خروج امریکا از برجام سکوت کردند و این یک نوع خبر همراهی با آمریکا را تداعی می کرد. البته در آستانه خروج امریکا از برجام اروپایی ها خیلی تلاش کردند که آمریکا، یعنی ترامپ از برجام خارج نشود ولی موفق نشدند لذا این عقبه را ما می بینیم (من جرب المجرب حلت به ندامه) ماعلاقه مند نیستیم تجربیات قبلی را تکرار کنیم. به نظر من آمریکا یعنی ترامپ در عدم اجرای تعهداتش در برجام نقض های مکرر را تکرار کرده و با خروجش از برجام ان را دچار فروپاشی کرده. اگر اروپا قصد دارد به برجام حیات تازه ببخشد باید تعهدات کاملی که در برجام به کشور عزیزمان ایران داده شده است است تضمین نماید. ولی اگر نتواند و یا نخواهد در این مسیر گام بردارد طبیعتا ما نیز سیاست های مستقل خودمان را دنبال خواهیم کرد.

سوال هفتم:

اگر توافق هسته ای شکست بخورد چه خواهد شد؟ الان کشور عزیزمان ایران و اروپا و بعضی از کشورهای دنیا در تلاش هستند که توافق هسته ای پابرجا بماند ولی اگر بر فرض مثال به مرحله ای برسیم که ادامه توافق ممکن نباشد کشور عزیزمان ایران سیاست های خودش در منطقه را کمافی السابق ادامه میدهد یا اینکه شاهد تغییراتی در سیاست های کشور عزیزمان ایران خواهیم بود؟

آمریکا قبل از برجام و بعد از برجام سیاست هایش عوض کردن نکرده هست. سیاست های امریکا در قبال کشور عزیزمان ایران همواره خصمانه بوده هست. کشور عزیزمان ایران هرگز در سیاست های منطقه ای خودش تا زمانی که تامین کننده مصالح مردم منطقه است و مردم خواهان آن هستند و حکومت هایی مثل عراق و سوریه خواهان آن هستند تجدید نظر نخواهد کرد حتما به این سیاست ها ادامه خواهد داد و دلیلی بر عوض کردن نمی بینیم.

سوال هشتم:

آمریکا می گوید در حال تشکیل یک ائتلاف بین المللی علیه کشور عزیزمان ایران است آیا شما معتقدید که امکان ایجاد چنین ائتلافی است و آیا کشور عزیزمان ایران شروع به اعمال سیاست های پیشگیرانه با اروپا و کشورهای آسیایی و منطقه ای کرده تا بتواند جلوی هرگونه ائتلاف احتمالی به رهبری آمریکا علیه کشور عزیزمان ایران را بگیرد؟

این ائتلاف بر مبنای حقه بازی طراحی شده است و هدفش دوشیدن ثروت های منطقه هست. ترامپ در نخستین سفر خارجی به ریاض رفت که این ائتلاف را شکل بدهد ولی حضور او منجر به فروپاشی شورای همکاری خلیج فارس شد چون این ائتلاف مبانی غلطی داشت. دوم اینکه این ائتلاف که از قبل وجود داشته باید بتواند کارنامه قابل دفاعی ارایه دهد یعنی اثبات کند که در عراق ویا در سوریه در مبارزه با تروریسم عملکرد موفقی داشته است.

یا بتواند عملکرد مثبتی در ایجاد ثبات و امنیت در افغانستان ارایه کند و یا حتی قدم مثبتی در فلسطین برداشته باشد. متاسفانه نه تنها حقی در فلسطین به مردم داده نشد بلکه جرات و جسارت این را پیدا کردند که سفارتشان را به قدس شریف انتقال یافته کنند. این ثمره ائتلافشان جهت مسلمان ها است ثمره دوم آن در سوریه است آمریکا به علت واهی بکارگیری سلاح های شیمیایی دولت مستقر را با نشانه تقویت جریان تروریسم مورد حمله قرار داد. به طور قطع روش این ائتلاف تجزیه سوریه هست. امریکایی ها درشرق فرات مستقر شده است اند تا در وقت مناسب نقشه تجزیه سوریه را اجرا کنند.

سوال نهم:

اما این کشورها می گویند که کشور عزیزمان ایران جهت آنها خطر است مثلاً عربستان و امارات و بحرین و بعضی دیگر از کشورها معتقدند که سیاست های منطقه ای کشور عزیزمان ایران جهت امنیت ملی آنها ایجاد خطر میکند ( در همین ماه رمضان فعلی)؟

ایران هیچگاه به عربستان سعودی تعدی نکرده هست. بارها در عنوان بحران یمن به عربستان سعودی گفته شد که جریان غالب یک جریان مردمی است و باید همه تلاشها جهت تحقق اراده مردم یمن بسیج شود ولی حکام جوان و بی تجربه سعودی مسیر حمله نظامی و کشتار مردم بیگناه را جهت تحمیل اراده خود برگزیدند. اخیرا با درخواست بعضی کشورهای اروپایی گفتگوهای فشرده ای در عنوان بحران یمن انجام شد و با موافقت انصارالله مقرر گردید که در ماه مبارک رمضان آتش بس اعلام شود ولی سعودی ها قبول نکردند. سعودی ها با طرح اتهامات واهی بدنبال فرافکنی و بهانه جویی هستند. مثل بهانه ای که اخیرا مراکش آورد واعلام کرد که کشور عزیزمان ایران و حزب الله لبنان جبهه پلیساریو را تقویت می کنند هیچ سندی هم ارایه نشد .مشخص است که آمریکا و سعودی ها به آنها جهت بیان این اتهامات فشار وارد کردند .

سوال دهم:

روابط با عربستان را چطور می بینید؟ ما میدانیم که به هر حال عربستان کشوری مهم در منطقه است و شاید خیلی از پرسشها در منطقه به اعتقاد بعضی ها بدون دخالت عربستان حل نخواهد شد الان به نظر شما روابط کشور عزیزمان ایران با عربستان رابطه ای قطع شده است کامل است یا اینکه این قطع رابطه مقطعی است و امکان ترمیم و اصلاح روابط است روابط کشور عزیزمان ایران و عربستان را چطور می بینید؟

این متاثر از خواست آمریکا و رژیم صهیونیستی هست. اگر کشور عزیزمان ایران و عربستان با هم تصمیم می گرفتند این روند به سرعت ترمیم می شد ولی به علت دخالت های دیگران شکل نگرفت. کشور عزیزمان ایران هر لحظه دنبال عادی شدن روابط با عربستان بوده البته نه از موضع ضعف بلکه از موضع عزت و جلوگیری از اتلاف منابع مالی ملت های منطقه. عربستان حجم انبوه سلاح غربی را بر اساس کدام ترساندن می خرد؟ آیا این کشور منابع گسترده مالی و تجهیزات نظامی را در اختیار تروریست های تکفیری قرار داد؟ آیا در قبال جنایت های رژیم صهیونیستی سکوت می کند؟ اینها سوالات مهمی هستند که حکومت سعودی باید در برابر افکارعمومی دنیا اسلام به آنها پاسخ بدهد. آیا قطر را محاصره می کند ؟ اساسا تعارض قطر و سعودی به چه علت است؟ قطعا تعارض قطر و سعودی مثل تعارض یمن و سعودی هست. عربستان می گوید من باید بگویم چه کسی مدیر جمهور یمن شود می گوید من باید بگویم که در قطر چه کسی حاکم باشد اینها منشاء تعارض عربستان در یمن و قطر است .

سوال یازدهم:

آمریکا میگوید که تحرکات و سیاستهای کشور عزیزمان ایران در خلیج فارس را رصد میکند و ما میدانیم که منطقه خلیج فارس و آبهای خلیج فارس منطقه ای حساس جهت جهان، کشور عزیزمان ایران و منطقه از نظر اقتصادی و امنیتی و همینطور از نظر آب راه های بین المللی است آیا کشور عزیزمان ایران در برابر این رصدهای آمریکا و سیاست آمریکا در خلیج فارس سیاست جدیدی دارد یا اینکه کشور عزیزمان ایران سیاست های خود را در خلیج فارس بر حسب رییس جمهور آمریکا عوض کردن میدهد به عنوان نمونه در وقت اوباما کشور عزیزمان ایران یک گروه از تفنگداران دریایی آمریکا را بازداشت کرد ولی الان آمریکا میگوید کشور عزیزمان ایران سیاستش را در خلیج فارس عوض کردن داده و جرأت تکرار چنین کاری را ندارد؟ سیاست کشور عزیزمان ایران در خلیج فارس چطور است؟

نظامیان آمریکائی هنگامی که می خواهند وارد خلیج فارس بشوند در بیسیم به یکدیگر اعلام می کنند که در حال ورود به دره وحشت هستیم. امریکایی ها از خلیج فارس به علت حضور ایرانی ها به شدت هراس دارند. ولی واقعیت این است که روش ما در خلیج فارس، دفاع از آب های سرزمینیمان هست. کار خاصی نمی کنیم هیچگاه نمی کردیم اگر کسی تعدی به آبهای سرزمینی ما بکند حتما با او مقابله می کنیم ولی سیاست ما عوض کردن نکرده هست. سیاست دفاع و مقابله با تجاوز از قبل بوده و هنوز ادامه دارد .

واژه های کلیدی: ایران | سوریه | سیاست | آمریکا | ایرانی | سعودی ها | عربستان | آمریکایی | مقامات آمریکا | عربستان سعودی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog